Debian GNU Linux na notebooku ASUS F3Series

4.01.2009

W skrócie

Do wszystkich urządzeń, w które wyspoażony jest laptop są dostępne sterowniki w standardowej dystrybucji Debian Testing (z jądrem 2.6.26). W zasadzie wszystkie zadziałały "z marszu", za wyjątkiem sterownika do karty dźwiękowej w ALSA. Ten ostatni wymagał ręcznej rekompilacji i po tym zabiegu zadziałał już bez zarzutu.

Szczegóły

Karta graficzna (nVidia Corporation GeForce 9300M G (rev a1)): zestaw pakietów nvidia-* załatwia sprawę, a nvidia-xconfig generuje plik xorg.conf. Akceleracja 3D również działa bez zarzutu - Compiz Fusion śmiga elegancko.

Karta sieciowa przewodowa (Attansic Technology Corp. L1 Gigabit Ethernet Adapter (rev b0)): obsługuje ją moduł jądra atl1.

Karta sieciowa bezprzewodowa (Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 02)): jest obsługiwana przez moduł iwl3945.

Kamera (174f:5a35 Syntek 1.3MPixel Web Cam - Asus G1s): moduł sn9c102. Pojęcia nie mam, czemu skype pokazuje na teście obraz odwrócony... ale nie miałem czasu tym się zająć.

Karta dźwiękowa (Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 04)): jest obsługiwana przez snd_hda_intel, ale po skorzystaniu z gotowych modułów z pakietu jądra wszystko wygląda ok (alsaconf dobrze rozpoznaje kartę, moduły są poprawnie ładowane, programom odtwarzającym dźwięk wydaje się, że go odtwarzają...) tylko nic nie słychać, pomimo, że ustawienia poziomów głośności (alsamixer) są ok. Pomogło dopiero przekompilowanie modułów z alsa-driver-1.0.17.tar.bz2:

./configure
make
make install-modules
alsa force-reload

I po tej operacji dźwięk nagle zadziałał, pomimo, że wersja sterownika ALSA jest dokładnie ta sama, którą użyłem z pakietów .deb.

Do testów dźwięku polecam: speaker-test -c2 -l50 -twav