Debian GNU Linux na płycie głównej ASUS P5E3 Deluxe WiFi AP @ n + ATI Radeon 4670

23.11.2008

Wstęp

Płyta główna ASUS P5E3 Deluxe WiFi AP@n jest pod wieloma względami bardzo ciekawa. Nie będę się tu rozpisywał na jej temat, ponieważ sporo artykułów jest już o niej w sieci. Dla mnie zasadnicznie znaczenie miały dwie jej cechy. Jest energooszczędna i ma wbudowanego Linuxa, który w kilka sekund pozwala na uruchomienie przeglądarki www lub skype.

Mały problem sprzętowy na dzień dobry

Po podłączeniu wszystkiego zgodnie z instrukcją, komp elegancko wystartował. Już uszykowałem CD z Debian Network Install, gdy okazało się, że za drugim razem już się nie włączył. Zero reakcji, ciemny ekran. Po różnych eksperymentach okazało się, że gdy wyjmę procesor i włożę go od nowa, płyta wystartuje, ale tylko raz. Drugie uruchomienie już nie jest możliwe. Najwyraźniej płyta miała problem z obsługą procesora Intel Quad Core. Na szczęście problem rozwiązał upgrade BIOS'u, pobranego ze strony producenta.

Problem z WiFi

Wbudowana karta sieciowa kabelkowa zadziałała od ręki. Niestety karta dostępu do sieci bezprzewodowej - nie. ASUS w swojej specyfikacji opisuje tą kartę dość enigmatycznie:
ASUS WiFi-AP @n
Zgodność z IEEE 802.11 (300Mb/s) i wsteczna kompatybilność z IEEE 802.11b/g
- Tryb programowego AP (Access Point - punkt dostępu)

Karta ta też nie jest widoczna w systemie poprzez polecenie lspci. Na szczeście lsusb już ją znajduje:
Bus 004 Device 002: ID 0b05:1742 ASUSTek Computer, Inc. 802.11n Network Adapter

Więcej szczegółowych informacji zwróciła komenda lsusb -v. Po dalszych badaniach (google i #debian.pl - dzięki!) okazało się, że jest to karta ralink rt2870. Dalej już poszło w miarę łatwo, kolejne kroki zakończonej sukcesem instalacji to:

I to wszystko - po tych zabiegach WiFi z szyfrowaniem WEP i 128-bitowym kluczem hex już działa. Nie wiem i nie sprawdzałem natomiast czy karta ta też obsługuje szyforwanie WPA i WPA2.

Instalacja sterowników karty graficznej ATI Radeon HD 4670 (RV730XT)

Niestety karta nie jest obsługiwana przez wolny pakiet xserver-xorg-video-radeonhd w wersji 1.2.1. Z kolei nowsza wersja (1.2.4) pobrana z wiki.x.org/wiki/radeonhd powinna już obsłużyć kartę, jednak nie miałem cierpliwości na naprawę błędów, które pojawiły się przy kompilacji.

Skorzystałem więc z nie-wolnych sterowników fglrx:

apt-get install fglrx-driver i fglrx-kernel-src
module-assistant auto-install fglrx-kernel-src
aticonfig --initial

Po tym zabiegu X'y działały już wyśmienicie.

c.d.n.