curl ifconfig.me
Debian przechowuje domyślnie 7 egzemplarzy starych plików /var/log/mail.*. Aby to zmienić i np. przechowywać większą liczbę starych logów, należy zmodyfikować plik /etc/cron.daily/sysklogd (zmodyfikować wartość opcji -c programu savelog) a nie pliki konfiguracyjne logrotate, jak by się mogło wydawać. Informację o tym można znaleźć w /usr/share/doc/logrotate/README.Debian.
Aby wyświetlić obraz (np. display ...) lub aplikację graficzną (np. xclock) serwer SSH musi mieć włączoną opcję X11Forwarding. Ponadto po obu stronach wymagane jest xauth (xbase-clients). Potem wystarczy ssh -X user@serwer i to tyle. Nie jest nawet wymagane ustawienie zmiennej DISPLAY (dzieje się to automatycznie).
Można to zrobić np. poprzez zmianę poziomu logowania komunikatów przeznaczonych dla konsoli. W przypadku klogd w pliku /etc/default/klogd należy dodać opcję -c 1.
Poleceniem update-alternatives --config editor.
Choć programów do obsługi poczty elektronicznej jest zatrzęsienie, od lat używam mutt'a, pomimo, że próbowałem również innych MUA (ang. Mail User Agent). Głównie ze względu na łatwość przeszukiwania skrzynek i elegancką obsługę formatu Maildir w którym każdy e-mail jest przechowywany w osobnym pliku, co ułatwia ich ewentualne późniejsze przetwarzanie.
Niestety coraz więcej osób przysyła maile w postaci HTML, który nie jest przez mutt'a obsługiwany. Oczywiście bez problemu można skonfigurować mutt'a tak, aby wyświetlił taki e-mail np. links'em, gorzej, kiedy jednak musimy odpowiedzieć. Najprostszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest automatyczna konwersja HTML do tekstu. Można to zrobić na wiele sposobów, ja użyłem do tego celu vim'a, który jest moim domyślnym edytorem tekstu. Wystarczy w pliku vimrc
wpisać proste (?) makro:
map <F12> ma:.,$s/^> //<Enter>`a:.,$!html2text<Enter>:.,$s/^/> /<Enter>`a
Jego użycie jest już proste. Odpowiadamy na maila, jak zwykle. Zakładam, że edytorem wywoływanym przez mutt'a jest właśnie vim. Najeżdżamy kursorem na początek kodu HTML i wciskamy klawisz F12. Reszta dzieje się już sama:
Aby wyciągnąć ścieżkę dźwiękową z filmu wystarczy użyć mplayera:
mplayer input-file.avi -vc null -vo null -ao pcm:fast
Potem konwersja do mp3:
lame audiodump.wav
I po robocie.
mencoder -vf rotate=1 -o output-file.avi -oac copy -ovc lavc input-file.mpg
mplayer dvdnav:// -mouse-movements -dvd-device ./
PostgreSQL może służyć jako repozytorium dla Enterprise Architect. W przypadku wersji 8.0.4 wszystko zadziałało w zasadzie "z marszu", natomiast dla 8.1.15 pojawił się przy próbie połączenia błąd: client encoding mismatch. Problem rozwiązuje się po wykonaniu następującej kwerendy dla bazy EA:
alter user enterprise set client_encoding to SQL_ASCII;
Więcej na ten temat można przeczytać m.in. tutaj.
Aby wyświetlić listę użytkowników samby w sytuacji gdy passdb backend = tdbsam (w przeciwnym razie wystarczy wyświetlenie /etc/samba/smbpasswd), należy skorzystać z komendy: pdbedit -L.
Just use os-prober.
Let's say we have for example Host A (e.g. our work notebook), Host B (which is allowed to connect to Host C) and Host C (on which runs HTTP server). We want to see web page which is hosted on Host C in web browser on Host A. All we have is SSH connection from A to B and from B to C.
Solution: on Host B just run: ssh -f -N -L hostB.ip.address:8080:localhost:80 username@hostC.ip.address
And that's all. But if web service on Host C can not be accessed by IP address then some more steps are to be done:
Mamy w pracy lapka A, którego nie chce nam się nosić do domu, a chcemy móc na nim zdalnie pracować z domu. Mamy do dyspozycji serwer B, który sobie gdzieś-tam stoi 24/7, więc może tunelować. Z lapka A tworzymy przed wyjściem z pracy tunel: ssh -R 10022:localhost:22 user@serwerB. A kiedy chcemy zacząć pracę, z serwera B po prostu łączymy się do lapka: ssh -p 10022 localhost
"According to Murphy'ss law, the fsck check that happens once every n boots always happens at the worst time. By default, using CTRL-C to abort it causes fsck to exit with an error, and the filesystem to be remounted read-only. It's easy to change that in /etc/e2fsck.conf:"
[options]
allow_cancellation = true
Do testów przepustowości pomiędzy dwoma hostami dobrze nadaje się program iperf. Na jednym hoście uruchamiamy serwer (iperf -s -u), na drugim klienta (np. iperf -c adres.ip.serwera -u -b 10M). Parametr -u oznacza użycie protokołu UDP - wynik jest bardziej wiarygodny niż dla TCP, ponieważ nie ma dodatkowych narzutów związanych z kontrolą. Parametr -b jest potrzebny, inaczej test będzie wykonywany z domyślną przepustowością 1Mbps. Uwaga: kolejność opcji ma znaczenie - najpierw należy wybrać klient/serwer, a potem określić inne opcje.
Mamy dwa komputery A i B, z których tylko A (poprzez interfejs WiFi: wlan0) ma wyjście do Internetu. Chcemy, aby B mógł korzystać z Internetu za pośrednictwem A. Nic prostszego:
A: iptables -t nat -A POSTROUTING -o wlan0 -j MASQUERADE
A: echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
B: route add default gw adres.IP.komputera.A
If you want to have your .html file to be properly displayed in your web browser, just use: svn propset svn:mime-type "text/html" file_name.html.
Find integer and add 1 to it. :.,$s/\d\+/\=submatch(0)+1/c
Answer is here
diff -U $(wc -l < fileA) fileA fileB | grep '^-' | sed 's/^-//g' > fileC