30.09.2009
Nokia E50 jest smartphonem z systemem operacyjnym Symbian w wersji Series 60 edycja 3. W związku z tym oprogramowanie gnokii niestety nie obsługuje za dobrze tego telefonu (gnokii obsługuje wersje wcześniejsze niż 3). Mamy jednak możliwość skorzystania z innych programów.
Do komunikacji wykorzystałem bluetooth, bo to rozwiązanie uważam za najwygodniejsze, choć oczywiście można też skorzystać z kabla USB czy z portu podczerwieni. Zacznijmy od sprawdzenia, czy bluetooth jest poprawnie wykrywany w naszym komputerze:
hcitool devW odpowiedzi powinniśmy uzyskać listę urządzeń bluetooth zainstalowanych w naszym komputerze. Jeśli na liście nie ma żadnych urządzeń, musimy najpierw zadbać o zainstalowanie sterowników. Najpierw sprawdzamy jak nazywa się nasze urządzenie (np. lspci|grep -i bluetooth lub lsusb|grep -i bluetooth) i używamy np. Google do znalezienia odpowiedniego sterownika. W moim przypadku (BCM2046) konieczna była rekompilacja jądra (2.6.30) z włączoną opcją CONFIG_BT_HCIBTUSB=m.
Następny krok to sprawdzenie adresu MAC naszego telefonu. Możemy do tego użyć komendy:
hcitool scanZ kolei komendą sdptool browse adres_MAC_naszego_telefonu możemy sprawdzić dostępne na nim usługi.
Jednym z problemów, który pojawił się przy próbach synchronizacji było rozłączenie się zaraz po podaniu kodu otwarcia (ang. passcode) w telefonie. W programach z których korzystałem, nie udało mi się znaleźć opcji do przesłania tego kodu do telefonu. Jako obejście tej kwestii zastosowałem dodanie w telefonie nazwy mojego komputera do listy autoryzowanych urządzeń. Dzięki temu przy próbie połączenia nie ma już pytania o hasło.
Przesyłanie plików
Do przesyłania plików użyłem prostego, acz skutecznego programu obexfs. Uruchamiamy go np. tak:
obexfs -b adres_MAC_naszego_telefonu /mnt/obexfsI od tej chwili mamy swobodny dostęp w trybie odczyt/zapis do plików w naszym telefonie. Możemy kopiować zdjęcia, filmy, muzykę itp.
Synchronizacja kontaktów
Do synchronizacji użyłem programu multisync. Dane mogą być wymieniane np. z Evolution czy choćby z plikami tekstowymi. Można to robić w trybie graficznym (multisync) lub tekstowym (msynctool). Poniżej przykładowa sekwencja dla trybu tekstowego i wymiany do/z plikami tekstowymi:
msynctool --addgroup nokiaTeraz wpisujemy w XML'u odpowiednie dane konfiguracyjne, czyli:
<config>Następnie konfigurujemy dane dla katalogu docelowego na komputerze:
msynctool --configure nokia 1
<config>
<path>/home/nazwa_uzytkownika/nokia-sync</path>
<recursive>FALSE</recursive>
</config>
I możemy przystąpić do akcji:
msynctool --sync nokia