Orange Business Everywhere i Linux
4.09.2008
Uwaga wstępna:
Intencją tego tekstu nie jest zachęcanie kogokolwiek do korzystania z sieci Orange. Po prostu miałem do dyspozycji akurat takie, a nie inne karty SIM. Jeśli chodzi o jakość usług, w mojej okolicy akurat Orange sprawdzał się słabo. Wybór dostawcy pozostawiam więc czytelnikowi.
W telegraficznym skrócie: Jeśli posiadasz modem Novatel Wireless lub GlobeTrotter - powinno działać. Przetestowałem dla modemów merlin xu870 i GlobeTrotter 3G dla Debian GNU/Linux w wersji Lenny/testing.
Nieco szczegółów dla Globetrottera
Ten modem spisuje się dużo lepiej niż opisany niżej Novatel Wireless. Lepiej łapie zasięg i połączenia są stabilniejsze. Ponadto ma możliwość podłączenia zewnętrznej anteny. Do obsługi wystarczy moduł nozomi, który znajduje się w jądrze począwszy od wersji 2.6.25. Po włożeniu modemu moduł powinien sam się załadować i utworzyć urządzenie /dev/noz0. Wystarczy podlinkować je do np. /dev/modem a następnie skorzystać z procedury analogicznej do poniższej aby utworzyć połączenie kppp.
Zobacz również:
Nieco szczegółów dla Novatel Wireless
Procedura instalacyjna dość dokładnie (choć nie do końca jednak wystarczająco) została opisana na stronie producenta. Zabrakło niektórych informacji (np. jak wpisać numer PIN) a inne okazały się niepotrzebne (u mnie nie było konieczności przeładowywania modułu usbserial z parametrami podanymi przez Novatel).
Kroki instalacji:
- Włóż kartę do laptopa. Powinna zacząć migać czerwonym światłem.
- Sprawdź czy system ją zobaczył. Polecenie dmesg | grep -i ttyUSB powinno dać wynik podobny do:
usb 6-1: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB0
usb 6-1: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB1
- Zainstaluj kppp. Oczywiście można zamiast kppp użyć dowolnego innego oprogramowania ppp, niemniej ja skorzystałem z tej opcji. (apt-get install kppp).
- W kppp utwórz nowe połączenie, nazwij je np. Orange. Wybierz Ustawienia ręczne. Jako numer telefonu wpisz *99#.
- Dodaj kilka opcji (instrukcja producenta nie uwzględniła tego kroku) w Dostosuj argumenty pppd dodaj noauth i debug (przyda się w przypadku diagnozy problemów). Może (ale nie musi) być potrzebne również dodanie innych opcji, ale najpierw spróbuj z tymi. Jeśli połączenie nie zostanie nawiązane, w zależności od komunikatów w dzienniku kppp może być konieczne dodanie opcji np. nobsdcomp, nodeflate, noaccomp, noccp, novj, novjccomp.
- W zakładce Modemy dodaj nowy modem, nazwij go jak chcesz ;) a jako Urządzenie modemu podaj /dev/ttyUSB0. Pozostałe ustawienia zostaw domyślne.
- Wprowadź PIN karty, tzn. przejdź do zakładki Modem, wybierz Terminal (terminal zacznie automatycznie od nieudanej próby wykonania komendy ATZ, ale nie przejmuj się tym) i wpisz komendę AT+CPIN=0000, gdzie 0000 oznaza numer PIN Twojej karty SIM. Modem powinien odpowiedzieć OK. Uwaga: po poprawnym wpisaniu numeru PIN nie można go wprowadzić drugi raz (modem będzie sygnalizował błąd).
- Po poprawnym wprowadzeniu numeru PIN karta powinna zacząć mrugać na zielono (dla dostępnego połączenia GPRS), fioletowo (dla dostępnego połączenia EDGE) lub niebiesko (dla dostępnego połączenia UMTS).
- Zamknij terminal i dla pewności przetestuj modem, czyli w zakładce Modem wybierz Odpytaj modem. Rezultat powinien wyglądać mniej więcej tak:
- W Poleceniach modemu wpisz Polecenie inicjalizujące 2: AT+CGDCONT=1,"IP","internet".
- W zakładce Różne warto zaznaczyć opcję Pokaż na panelu w trakcie połączenia.
- Spróbuj się połączyć korzystając z użytkownika = internet i takiego samego hasła.
Inne przydatne komendy:
- AT+CSQ - sprawdzenie siły sygnału sieci. Wartości > 10 są w miarę ok. Powyżej 15 już da się działać.
- AT+COPS=? - wyświetla listę dostępnych sieci, a w tym: długą i krótką nazwę sieci, identyfikator sieci oraz jej status. Statusy sieci: 0 - nieznany, 1 - dostępna, 2 - aktualna, 3 - niedostępna.
- AT+COPS=1,2,"26003" - wybiera sieć Orange.
Niestety modem GSM, zwłaszcza merlin, ma tą nieciekawą właściwość, że kiedy złapie na chwilkę zasięg lepszej sieci, to koniecznie chce się na nią przełączyć i np. próbuje przejść z EDGE na UMTS. Zwykle kończy się to zawieszeniem się połączenia, które czasami odwiesza się, a czasami nie. Dzieje się tak nawet, kiedy laptop z modemem nie przemieszcza się. Nie udało mi się znaleźć rozwiązania dla tego problemu. Bardzo polecam jednak korzystanie z antem wzmacniających sygnał modemu. Zysk rzędu choćby 5dB już jest wyraźnie odczuwalny, a taka antena kosztuje tylko 50 zł. Dodatkową zaletą jest też oczywiście możliwość ustawienia jej w dowolnym miejscu, w którym nie da się postawić i korzystać z laptopa.
W razie problemów nieoceniona jest opcja "debug" i czytanie komunikatów, które są przesyłane. Zwykle pomaga dodanie odpowiedniej opcji do pppd.
Powodzenia!