Orange Business Everywhere i Linux

4.09.2008

Uwaga wstępna:
Intencją tego tekstu nie jest zachęcanie kogokolwiek do korzystania z sieci Orange. Po prostu miałem do dyspozycji akurat takie, a nie inne karty SIM. Jeśli chodzi o jakość usług, w mojej okolicy akurat Orange sprawdzał się słabo. Wybór dostawcy pozostawiam więc czytelnikowi.

W telegraficznym skrócie: Jeśli posiadasz modem Novatel Wireless lub GlobeTrotter - powinno działać. Przetestowałem dla modemów merlin xu870 i GlobeTrotter 3G dla Debian GNU/Linux w wersji Lenny/testing.

Nieco szczegółów dla Globetrottera

Ten modem spisuje się dużo lepiej niż opisany niżej Novatel Wireless. Lepiej łapie zasięg i połączenia są stabilniejsze. Ponadto ma możliwość podłączenia zewnętrznej anteny. Do obsługi wystarczy moduł nozomi, który znajduje się w jądrze począwszy od wersji 2.6.25. Po włożeniu modemu moduł powinien sam się załadować i utworzyć urządzenie /dev/noz0. Wystarczy podlinkować je do np. /dev/modem a następnie skorzystać z procedury analogicznej do poniższej aby utworzyć połączenie kppp.

Zobacz również:

Nieco szczegółów dla Novatel Wireless

Procedura instalacyjna dość dokładnie (choć nie do końca jednak wystarczająco) została opisana na stronie producenta. Zabrakło niektórych informacji (np. jak wpisać numer PIN) a inne okazały się niepotrzebne (u mnie nie było konieczności przeładowywania modułu usbserial z parametrami podanymi przez Novatel).

Kroki instalacji:

  1. Włóż kartę do laptopa. Powinna zacząć migać czerwonym światłem.
  2. Sprawdź czy system ją zobaczył. Polecenie dmesg | grep -i ttyUSB powinno dać wynik podobny do:
    usb 6-1: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB0
    usb 6-1: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB1
  3. Zainstaluj kppp. Oczywiście można zamiast kppp użyć dowolnego innego oprogramowania ppp, niemniej ja skorzystałem z tej opcji. (apt-get install kppp).
  4. W kppp utwórz nowe połączenie, nazwij je np. Orange. Wybierz Ustawienia ręczne. Jako numer telefonu wpisz *99#.
  5. Dodaj kilka opcji (instrukcja producenta nie uwzględniła tego kroku) w Dostosuj argumenty pppd dodaj noauth i debug (przyda się w przypadku diagnozy problemów). Może (ale nie musi) być potrzebne również dodanie innych opcji, ale najpierw spróbuj z tymi. Jeśli połączenie nie zostanie nawiązane, w zależności od komunikatów w dzienniku kppp może być konieczne dodanie opcji np. nobsdcomp, nodeflate, noaccomp, noccp, novj, novjccomp.
  6. W zakładce Modemy dodaj nowy modem, nazwij go jak chcesz ;) a jako Urządzenie modemu podaj /dev/ttyUSB0. Pozostałe ustawienia zostaw domyślne.
  7. Wprowadź PIN karty, tzn. przejdź do zakładki Modem, wybierz Terminal (terminal zacznie automatycznie od nieudanej próby wykonania komendy ATZ, ale nie przejmuj się tym) i wpisz komendę AT+CPIN=0000, gdzie 0000 oznaza numer PIN Twojej karty SIM. Modem powinien odpowiedzieć OK. Uwaga: po poprawnym wpisaniu numeru PIN nie można go wprowadzić drugi raz (modem będzie sygnalizował błąd).
  8. Po poprawnym wprowadzeniu numeru PIN karta powinna zacząć mrugać na zielono (dla dostępnego połączenia GPRS), fioletowo (dla dostępnego połączenia EDGE) lub niebiesko (dla dostępnego połączenia UMTS).
  9. Zamknij terminal i dla pewności przetestuj modem, czyli w zakładce Modem wybierz Odpytaj modem. Rezultat powinien wyglądać mniej więcej tak:
    Wynik odpytywania modemu
  10. W Poleceniach modemu wpisz Polecenie inicjalizujące 2: AT+CGDCONT=1,"IP","internet".
  11. W zakładce Różne warto zaznaczyć opcję Pokaż na panelu w trakcie połączenia.
  12. Spróbuj się połączyć korzystając z użytkownika = internet i takiego samego hasła.

Inne przydatne komendy:

Niestety modem GSM, zwłaszcza merlin, ma tą nieciekawą właściwość, że kiedy złapie na chwilkę zasięg lepszej sieci, to koniecznie chce się na nią przełączyć i np. próbuje przejść z EDGE na UMTS. Zwykle kończy się to zawieszeniem się połączenia, które czasami odwiesza się, a czasami nie. Dzieje się tak nawet, kiedy laptop z modemem nie przemieszcza się. Nie udało mi się znaleźć rozwiązania dla tego problemu. Bardzo polecam jednak korzystanie z antem wzmacniających sygnał modemu. Zysk rzędu choćby 5dB już jest wyraźnie odczuwalny, a taka antena kosztuje tylko 50 zł. Dodatkową zaletą jest też oczywiście możliwość ustawienia jej w dowolnym miejscu, w którym nie da się postawić i korzystać z laptopa.

W razie problemów nieoceniona jest opcja "debug" i czytanie komunikatów, które są przesyłane. Zwykle pomaga dodanie odpowiedniej opcji do pppd.

Powodzenia!