Instalacja Debian GNU/Linux na serwerze Fujitsu Siemens Primergy RX200 S5

8.10.2009

Krótki opis sprzętu

Instalowany serwer Primergy RX200 S5 ma w sobie CPU Intel Xeon E5504 @ 2GHz, 4GB RAM, kartę graficzną Matrox, kontroler LSI SAS 1068E (to jest kontroler RAID typu host-based czyli software'owy) i dwa dyski SAS po 147GB.

Instalacja

  1. Pierwszy krok to utworzenie RAID 1 w menu startowym kontrolera (Ctrl-C przy starcie systemu). Jedynym problemem napotkanym tutaj było to, że kontroler nie widział dysków. Okazało się, że kabel był wpięty do złego gniazda na płycie obsługującej dyski. Po przepięciu kabelka operacja utworzenia mirroru przebiegła błyskawicznie (trwała poniżej minuty!).
  2. Do instalacji wybrałem Debiana w wersji AMD64 5.0.3. Wykrył on elegancko karty sieciowe oraz kontroler i dysk (OS widzi macierz jako jeden dysk). Niestety wypięcie kontrolera i wpięcie dysków SAS bezpośrednio na płytę spowodowało, że instalator nie widział dysków, więc zainstalowanie natywnego RAID'u Linuxowego nie wchodziło w grę.
  3. Wyciąganie dysków hot-swap nie powodowało zakłóceń w pracy serwera. Replikacja potem jednak trwa dość długo, ale odbywa się to w tle, więc nie jest uciążliwe. Do monitorowania postępu replikacji przydaje się program mpt-status -n. Niestety wyciągnięcie obu dysków w trakcie pracy maszyny powoduje jednak pewne zakłócenia. ;)
  4. Jedyną kwestią, której nie udało mi się rozwiązać to możliwość bootowania systemu z obu dysków. Wyciągnięcie dysku oznaczonego w macierzy jako secondary pozwala na start systemu, natomiast wyciągnięcie primary niestety nie.